19 Mayıs Mh. Şemsettin Günaltay Cd. No:148/18
Kadıköy İstanbul
+90 216 395 09 99
info@adayacht.com

Tekne gövde tipleri

Tekne gövde çeşitleri

Düz Taban Tekneler

V Taban Tekler

Yuvarlak Taban Tekneler

Tekne Gövdeleri ve Türleri
Tekne Gövdeleri ve Türleri

Teknelerin gövde çeşitleri ve sınıflandırması

Tekneler deniz severlerin hayatlarının bir parçasını oluşturmaktadır. Tekneler deniz tutkunları için adeta bir yasam alanıdır ve bu kişiler zamanlarının büyük bir kısmını teknelerinde geçirmekten hoşlanırlar. Tekne üretimi konusunda günümüzde erişmiş olduğumuz teknoloji sayesinde tekneler ve tekne çeşitleri de çoğalmışlardır.

Teknelerin gövde çeşitlerini tam olarak sınıflandırmak ne yazık ki zordur. Bunlar farklı kaynak ve kişiler tarafında değişik şekilde kategorize edilebilirler. Tekne yapısının sınıflandırılmasında kullanılan en doğru yöntem hiç şüphesiz ki teknenin yapılış sekli, gövde malzemesi ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak yapılacak olan sınıflandırmadır.

İmalat aşamasında teknenin gövde sekline göre tekne çeşitlerini temel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Tasarımcılar tarafından teknenin gövdesi “suda kayıcı” ya da “suyu yarıcı” özellikte olması için tasarlanırlar. Tekneler su yüzeyinde yol alabilmek için kendi kütlelerine eşit miktarda su seviyesini itmeleri gerekmektedir. Başka bir deyiş ile tekneler ittikleri su ile yer değiştirirler. Bu tanımdaki kütle ise suyun yer değiştirmesine Deplasman adi verilir.

Deplasman gövdeye sahip teknelerin optimum güçte en fala su itmesi amaçlanır. Kayıcı yada bir başka deyişle Planya tabanlı tekneler ise su yüzeyinde kayarak süratlenebilen teknelerdir. Genellikle motor güçleri yüksektir. Bu teknelerin taban formları çoğunlukla Düz veya V taban olarak adlandırılır.

Deplasman teknelere örnek yelkenli yatlar, guletler ve yolcu gemilerinin birçoğu gösterilebilir. Bu tekneler suda ilerlemek için suyu yarıcı özellikte gövdeye sahiptirler. Planya gövdeli tekneler ise genelde motor yatlardır. Bu tip tekneler su üzerinde hisli hareket ederler.

Aşağıdaki tablo tekne gövde türleri sınıflandırması için kullanılabilecek bir kaynaktır.

Tekne Gövde Çeşitleri

TEKNE TÜRLERİ ÖRNEKLER AVANTAJLARI DEZAVANTAAJLARI
Düz Taban Tekneler Nehir Av Tekneleri Derin olmayan sular için elverişlidir. Kolayca taşınabilmektedirler.  Borda yükseklikleri kısa olduğundan sakin su ve göller için uygundur ayrıca taşıma kapasiteleri düşüktür.
Yayvan V Taban Tekneler Eğlence amaçlı fiber tekneler ve Jet Skiler Belirli bir hızda dengelidirler. Taşıma kapasiteleri biraz daha fazladır. Düşük hızlarda stabil değildirler.
Derin V Taban Tekneler
Sürat gerektiren tüm tekneler Oldukça stabil ve dayanıklıdırlar. Alabora riski düşüktür. Tasarımından dolayı ağırdırlar ve yüksek motor gücü gerekir.
Yuvarlak Taban Tekneler Yelkenliler ve Kanolar Su üzerinde kolayca ilerleyebilirler. Alabora olma ihtimalleri vardır.
Çoklu Gövde Tekneler Katamaranlar ve Trimaranlar Sürüş hızında dengeli ve stabillerdir. Güverteleri oldukça geniştir.  Dar sularda manevra imkânı yoktur. 


Çoklu gövdeli teknelere en iyi örnek ise Katamamanlardır. Günümüzde oldukça revaçta olan bu tip teknelerin en büyük dezavantajı manevra konusundaki eksiklikleridir. Bu tür teknelerin manevra kabiliyetleri oldukça düşüktür. Dolayısıyla bu husus teknenin performansını etkileyen bir durumdur. Bunun yanında geniş gövdeli olmalarından dolay marinalarda bağlama yeri bulunması konusunda da sorun yasayabilirler. Çoğu küçük zevk amaçlı balıkçılık teknelerinin gövde formları katamadan tiplidir. Bunun bir nedeni düşük hızda elde edilecek denge ve stabilimedir. Katamadan teknelerinin avantajlarından biri ise dalgaların teknenin iki gövdesi arasında kalması dolaysı ile daha dengeli olmasıdır. Çift gövdeli oldukları için gövde hacimleri dar, dolayısı ile iç yasam alanları güverte ve salon haricinde kesitlidir. Gövde formu gereği hafif teknelerdir.

Whats App